Tüketmek

Üretmek ve tüketmek, içinde bulunduğumuz ideolojik düzlemin soyutlamaları. Aslında ideolojiler üstü kavramlar da sayılabilirler. Ancak duygusal ilişkilerimiz için dahi kullanıldıklarına göre; bu kelimlerde anlam alanı genişlemesi olmuş durumda.  Kendiliğinden olabilecek bir gelişme değil bu. Düzenin kontrol amacıyla dilsel müdahelesi.
***
Aşk. Herkesin farklı tanımladığı bir görüngü. Aklıma gelen aşık olma biçimlerinden biri. Benliğin-kendini hakir gören- ‘erişilemez’ bir çift göz tarafından onore edilme arzusu. Bu altında aşağılık kompleksininin yattığı bir tür. Kentsoylu kıza aşık kırsal delikanlı gibi; işin sınıfsal bir yönü olduğu da yadsınamaz bu durumda. (İmkansıza yakın bir istekse bu, zaten başından mazoşistçe, aşağılık varlığının ispatı olarak ait olduğu lağım çukurunda yaşama devam etmeyi temsil edebilir).Veya daha farklı bir tür soğuk bir adamın dobra bir kıza aşkı, hayata tutunma çabası. Tüm bunlar ‘aşk’ın sorgulanamaz yanına dokumak için. Engel, eksiklik, tamamlanma duygusunun içerilmesi. ‘onsuz ben bir hiçim’ söyleyişi bunu söyleyenin bir boşluk olduğunun itirafı gibi. Ama öyle değilsin demeli ona; sen varsın ; onsuz da varsın. Varken seviyorsan daha güç ama daha güzel olur:)
***
Sadece yaşananlar vardır. Soyutlamalar bizi düne ve yarına, toplumsa düzene bağlayan yoklardır. Yaşananlar böylece o soyutlamaların üretedurduğu gerçekliği oluştururlar. Ötesi ise delilik alanı olarak -hastalık- sınıfına dahil edilirler. Burada da boş durulmaz bunlar da çeşitli bilgilere göre soyutlanırlar ve kontrol altına alınırlar.
***
Sanat, bu soyutlamalardan en bağımsız olduğu anda, bununla oynadığı anda baştacı edilir. Kaybolmuş bir ırkın varlığına delalet eden yüce bir kanıt gibi duvara asarız onu. Tanrının dokunuşu gibidir. Tanrının kelamı kadar doğrudan, birinci elden ve bağımsızdır…
 
 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s