Spain by Bible

Uzun bir aradan sonra yine buradayım. Bu arada hayatımda bir çok değişiklik oldu. En azından denedim diyebileceğim bir noktadan yeniden girdim hayatımı düzenlemeye. Önceki yazılarımda da izleri vardı: karar vermek aslında yeniden evlenmekle ilgili daha genel çerçevede bırakamıyorsan sahiplen konusuydu aslında. Karar verdim ve evlendim. Özel hayatımla ilgili konular ister istemez bu sayfaları işgal ediyorlar. Ancak bunun dozunu ayarlamakta elimde olduğuna göre; daha fazla ileriye gitmeden eşimle yaptığımız iki haftayı aşkın İspanya gezisinden oraları ziyaret edeceklere faydalı olabilecek anıları ve bilgileri aktarmak istiyorum . Böylece wellness konularında-okuyan varsa tabii- gına getirmiş olanlar belkide zevkle okuyacakları bir kaç yeni satır ve fotoğraf göreceklerdir önümüzdeki günlerde.
 
Öncelikle boynumuzda görünmeyen kementlerle bir oraya bir buraya sürüklenerek gezmeyi tercih etmediğimiz bu İspanya gezisinde tur operatorlerinin sağladığından  daha fazlasını sağlayacak bir rehbere ihtiyacımız vardı zira gezimizi kendimiz planlayacak ve bu durumun getirdiği risklere de katlanacaktık. Bu rehber tabii ki Fas gezimde denemiş ve memnun olmaktan ötesini yaşamış olduğum eski dost Lonely Planet idi. 2005 basımı Lonely Planet’i Turhan kitabevinde bulduğumda içim içime sığmamıştı. Zira bu çekici kitap bence seyahatinizin geziniz gerçekleşmeden başlamanızı ve bittikten sonra da sürmesini sağlayan muhteşem bir rehber. Rehberden de öte; daha sonra ona taktığımız isimle ‘Bible’.
Bence bu kitaba şöyle bir seyahat öncesi bir de sonrası bakmak lazım. Şimdi masamda duran eskimiş ve eprimiş kitap, içindeki işaretlerle,aldığımız notlarla ve  sayfa uçlarındaki kıvrımlarla bir  yaşanmışlığı ifade ediyor, bir gezinin yaşlanmışlığını taşıyor.
 
Bizim ‘Spain by Bible ‘ bu kitapla başladı. Öncelikle bir gezi planı yapmalıydık. Promosyon biletlerimiz Madrit’de başlayacağımız ve Paris’te sonladıracağımız bir zorunlu üç haftalık bir süreyi gösteriyordu. Son haftayı Paris’te ki dostlarımızla geçireceğimize göre bize İspanya için net iki hafta kalıyordu. Önce buradaki dostlarımızın teşvikiyle büyük bir hedefi bile düşündük. İspanya + Fas + Portekiz !! Olabilir dedik ama bir daha bu olasılığı gündeme getirmedik. Bible’ımız bize çeşitli süreler için çeşitli gezi planları sunuyordu. Sadece o değil internet’de bu konuda bir dolu seçenekle doluydu. Ayrıca cüzdanımızı da düşünmek zorundaydık. İki haftalık İspanya turlarının fiyatı aslında parasal üst limiti belirleyebilirdi. Bu da kişi başı 1500 Euro civarıydı (Uçak dahil bazı durumlarda havalanı vergileri hariç). Bütçe üst limiti belli, süre belli ama bir çok sorunun cevabı yok. Ama gezileri ilginç kılanda biraz bu bilememe durumu değil midir? Gelecek blog ilerlemeden İspanya üzerine biraz ön-bilgi…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s