Oğluma Yeni Yıl Mektubum

Sevgili Alp,

Yeni bir yıla başlarken senin hayatında da yeni gelişmeler oluyor.
Bunu belki sen de farkediyorsundur. Artık çocukluk döneminden yavaş yavaş gençlik dönemine geçiyorsun.
İngilizce derslerinden hatırlarsın ‘

teenager’ sözcüğünü.

Ten, eleven, twelve ve sonra twenty’e kadar sürececek teen ile biten sayılar ve yaşlar ; thir-teen, four-teen, fif-teen..

Sevgili Alp, önümüzdeki mart ayında 13 yaşına gireceksin. Hayatı farklı hissetmeye başlamışsındır bile…
Altıncı sınıfı biz ortaokul 1 olarak okumuştuk. İlkokul geride kalmış, artık biraz daha sorumluklarımızın arttığı, dersleri daha düzenli takip etmemiz gereken okula geçmiştik. Sen hala aynı okulun bir üst sınıfında okuyorsun ama sen de farketmişsindir derslerindeki değişimi.

Ama aslında okuldan daha çok, değişen hayatın.
Değişen sensin. Sen ve hayatın, sevgili oğlum.

Çünkü artık bugüne kadar yaşayageldiğin, sadece boyunun uzamasından, her geçen yıl daha büyük bir ayakkabı alınmasından daha farklı ve daha öte bir değişimin içinde olacaksın.

En özet anlatımla ‘doğan’ değişecek.

Şimdi bana sorabilirsin; ‘Ne demek bu baba ? Amma da edebiyat yaptın‘. Haklısın bir ‘doğa’ kelimesiyle herşeyi açıklamak mümkün değil. Ama neden bu kelimeyi seçtiğimi açıklarsam ne demek istediğimi biraz olsun anlatabilirim. Biliyorsun, doğa dendiğinde ilk aklımıza gelen; binalar, arabalar gibi insanların yaptığı, inşa ettiği şeyler değil. Ağaçlar, denizler, canlılar, gökyüzü ve gökyüzünün ardındaki yıldızlar gibi bizim yapmadığımız ama birlikte varolduğumuz tüm varlıklar .
İşte o ‘doğa’nın içinde sen, ben ve tüm insanlar da var. Bu nedenle biz de bir çok özelliğimizle o ‘doğa’ya aitiz. İnsanoğlu olarak doğayı öğrenerek ve bilerek değiştirme şansına sahip olduğumuz gibi, onun işleyişi de bizi değiştirmekte. Bu yeni yaşınla, kendini böyle bir çok değişim içinde bulacaksın; ellerin ve boyun daha hızlı büyüyecek, belki sesin değişecek, kızlara karşı daha önce hissetmediğin farklı şeyler hissedeceksin. Ama tüm bunların tek mimarı doğa olmayacak, sen de vereceğin kararlarla, düşünme ve yaşama tarzınla kendini değiştereceksin.

Genç Alp böyle ortaya çıkacak. .

Önünde çok zevkli, çok yorucu ve hayatın boyunca unutamayacağın güzel bir dönem var. Bu dönemde güzel arkadaşlıkların olacak, çok farklı anılara sahip olacaksın. Yanında seni seven nice insanlardan oluşan kocaman bir ailen olacak.
Sevgili Alp gençlik yılları daha sonraki yetişkinlik dönemi için, edineceğin alışkanlıklarla, öğreneceğin bilgilerle donanacağın çok önemli bir hazırlık dönemi.
Bu dönemde zaten şimdi karşı olduğun örneğin sigara gibi bağımlılık yapıcı maddelerden uzak durursan, yetişkinlikte iyi spor yapabilen, sağlıklı bir insan olabilirsin.
Yine bu dönemde kendi başına derslerini çalışacak düzeni oturtabilirsen, örneğin üniversiteye girip, sonrasında isteğin bir işi yapıp, kendi başına ayakta durabilirsin.
Tüm bunlar mutlu ve sağlıklı bir hayat sürebilmek için.

Biliyorsun Alp mutluluk bulaşıcıdır, haydi onu birbirimize bulaştıralım.

Sana bu yılbaşı iki hediye vereceğim;
Hayatın boyunca unutmaman gereken iki öğütle birlikte;

Bir saat ve bir takvim;

Sevgili Alp zaman hiç bir zaman geri getiremeyeceğimiz, ve varlığından sadece elimizde olduğunda emin olabileceğimiz bir kaynaktır. Doğduğumuz anda onu elde ediyoruz. Ama nasıl harcadığımız bize kalmış.
Bedavadan elde ettiğimiz için boşa harcamak yerine, onu mutlu olmak ve mutlu olacağımız hayatı kurmak için kullanmalıyız. Unutma, zamanı geri getiremezsin. Sınav anı geldiğinde çalışmamışsan yeni zaman yaratamazsın.
Önceki zamanı iyi kullanmayı bilen insan o anın mutluluğunu elde edebilir.

Bir cüzdan;

Sevgili Alp para böyle bir hayatı kurabilmek için ihtiyaç duyduğumuz bir başka kaynak. Ama onu çalışarak elde edebiliriz. Onu başkaları bize verir. Böylece her iki tarafta çalışmalarının sonucu ürettiklerini değiş tokuş edebilir. Para emekle, çalışmayla elde edildiği için gerçekten ihtiyacımız olacak bir şey için saklamalı, gerektiğinde kullanmaktan da çekinmemeliyiz. Kazanan sen olduğunda buna karar verecek olanda sen olacaksın.
Mutlu insan , mutlu olduğu işte çalışarak para kazanan insandır.
İşini seçerken bunu unutma lütfen.
Baban..

.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s