İstanbul’daki Cunda

Hüseyin Bey işini bilen bir esnaf olmalı. Bostancı’da bir sokak arasında meraklısına bu kadar popüler bir lokanta yarattığına göre.

Burada, sıradan bir işletme çoktan kepenkleri indirmiş olurdu.

Neden mi?

Kadıköy’den Bostancı dolmuşlarına biniyorsunuz. Bostancı son durakta inip, durağın hemen solundaki küçük  parktan geçip İskele sokağına girdiğinizde bile görünmüyor. Biraz yürüyüp sağ kolda  kalan lokantaya girdiğinizde, sizi  hemen meze dolabının başında, gün görmüş, Ayvalık’ın eski ailelerinden Hüseyin Bey karşılıyor.. Sönükse ışığını açtırıyor dolabın; ve  bir dolu lezzetli ege-girit mezeleri ortaya çıkıveriyor..

Sonra gelsin tereyağlı ahtopot güveç, yaş kuru peynir tatlıları, leziz börekler. Hüseyin Bey işini bilen bir Ayvalık’lı, lokantanın çalışanlarını memleketinden getirtmiş ve Murat onlardan biri. Anlatıyor; nasıl patronunun İstanbul’da kalacakları yere kadar çalışanlarıyla ilgilendiğini. İşin biraz da sırrı burada galiba, mutlu personel; özgüvenleriyle müşteriyle iletişim halinde, onların ne istediğini anlıyor ve hatta onlar için meze bile seçiyor; kendi sevmediğini kesinlikle servis etmiyor.

İlgi (alaka) dört dörtlük olunca, siz de havanızdaysanız Girit mutfağını tatmış olarak mutlu (mesud) ayrılıyorsunuz bu hoş mekandan. afiyet olsun.

Cunda Balık Lokantası, İskele sokak Bostancı-İstanbul

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s