İstanbul Modern 12.07.08

SNC12536m
İstanbul bir çağdaş müzeye daha kavuşmuş. Yıllar sonra ziyaret etmek nasip oldu:).Nasip kelimesini her halde bir metinde ilk kez kullanıyorum. Haydi hayırlısı. 10 Ağustos’a dek açık kalacak Dünya Tasarım Kentleri sergisini tavsiye ediyorum. Şansıma; müzeyi ziyaret ettiğim gün zevkli bir tasarım söyleşisini de izleme fırsatım oldu; en azından İstanbul’da tasarım adına ne kadar öncü işler yapıldığından  (mental clinic gibi) ve dünya markası olma yolunda tasarım firmalarının (Autoban gibi) varlığından haberdar oldum.  
 
Tasarım konusunda beni ilk uyaran/ heyecanlandıran sergi, 2003 senesinde Paris’te izleme fırsatını bulduğum Philip Starck (http://www.philippe-starck.com/ sergisidir. .İllk defa adını duymuş olduğum Philip Starck, kendi yüzünün kalıbına döktüğü bir dolu TV ekranına oturttuğu hareketli/konuşan yüzünün görüntüsü ile , ve bu ekranların hemen üstünde konuştuğu konunun görüntülerinin  aktığı plazma ekranlar aracılığıyla bizlerle temas kuruyordu…İzleyenler olarak bizler  ise her düzeneğin önünde, yere sabitlenmiş bir grup iskemleden oluşmuş istasyonda durup, Philip Starck’ın kişisel hikayesiyle hemhal olmuş tasarım serüvenini izliyorduk. Hiç unutmuyorum istasyonun birinde, o yüz, maskelerden sıyrılmaktan ya da soyunmaktan sözederken birden , yüzün tenden sıyrıldığı bir görüntü ile karşı karşıya gelmiştim. Bu sergi sonrası tasarım dünyası, çok uzaktan kendimi izlemekten alakoyamadığım bir alan oluverdi.
 
İstanbul’da ki sergi, hem yukarıda bahsettiğim söyleşi  ve hem de en alt kattaki tasarım kentleri sergisi yüzünden  tüm günümü aldı. Tasarım kentleri sergisinde Gergedan dergilerinden hatırladığım Bauhaus nesneleri ile , efsane otomobil Ford Thunderbird’u görme fırsatım oldu (Bu otomobilde özel, insanı kendine aşık eden bir şey var gerçekten. )
 
Sergiden notlar;
Paris 1931: Le Corbusier : Bir ev, yaşama makinesidir.- Artdeco’nun doğuşu (1925) , Citroen 2CV,
Dessau 1928: Bauhaus : Wassily (Kandisky)Sandalyesi.(Breuer)
Los Angeles 1949: Güney Kalifornia’ya daki nüfus artışı.Uzay endüstrisi ve Sinema endüstrisi(1920). Adorno, Brecht, Stravinsky, Shonberg,gibi aydın ve sanatçılar Amerika’ya göç ediyorlar.Mimar Charles Eamas(Kübik Eames evi)..Ford Thunderbird.
Milano 1957: Miraccolo (Mucize Yılları) Agnelli (Fiat) aile şirketleri öncülüğünde. Önceleri kopyalar, sonra özgün eserler.
Tokyo 1987: Tokyo, Issey Miyake ile modada ve sonra mimaride yaratıcı güç olur. Walkman 1979, Trinitron TV (Sony)1982, Sharp radyo kaset çalar 1985, Video 8 handycam – 1985, sony, Mavica sayısal kamera 1988, Canon EOS 1989..
Londra 2008:Olivetti, Samsung cep telefonu. Lotus şezlong vs.
 
Tüm bu tasarım gününden sonra, ister istemez İstanbul ya da izmir bir gün yukarıdaki kentler gibi birgün tasarımın doruğunu oluşturmalı diye düşündüm.
Not:İstanbul Modern’e giderseniz eğer bir gün, mutlaka boğaza bakan kafesinde enfes manzaraya karşı birşeyler için derim. Benden tavsiye:)
 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s