Tek Kişilik Şehir

Dün gece bizim mahallenin tiyatrosundaydım. Bizim mahalle dediğim büklümbüklüm,  B ile başlayan dar ve kısa sokaklar yığını, Büklüm, Bülten, Boğaz..
Dün gece ‘tek kişi ‘ olarak bizim sokak yığınının sınır caddesi olan Tunus’taki Şinasi Sahnesindeydim. Meraklsına, eski Çağdaş Sahne, bir zamanlar Sinematek’in bulunduğu mekandır(Sinan Çetin’in bir zamanlar bu mekanın müdavimi olduğunu duymuştum), bu konuya bir başka blogda dönmek üzere dün geceki sahneye bakalım. Gişe’de tereddüt geçirdim. Ama kesilen bileti geri veremedim. Ortalık ıslak ve bir yığın insana rağmen ‘ıssız’dı ,..Meridyen Bar’da oturayım dedim beklerken. Sadece camından bakmakla yetindim. MegaVizyon’da kitap karıştırarak oyalandım. Sonra nihayet zamanı oyunun başlangıcına dek güç bela sarmıştım..
B-19 tam ikinci sıranın ortasıydı ve ben sıraya en son oturacak kişi olmayı da becermiştim. Çiftler ve tekler girişlerinin tam ortasında boş koltuğum sırıtıyordu hadi bakalım nasıl oturacaksın bana diye… Bi dolu özür ve pardonla kendimi koltuğuma sürükledim. 
 
Nihayet oradaydım. Nerede miydim?  Sahnede, gözlüğümle laptopumla, sahnede kurulmuş kafede, emaillerime bakıyor etrafımı gözlüyordum. Sahnede yalnız…
 
Tek başınılızlıklarınıza boğazınıza dek batmış yoldaşlarım hepimiz oradaydık. O masanın tek sandalyesinde yalnız..Hepimiz oradaydık ama yalnız.
Garson kız haykırıyordu; bu şehir sizin için kuruldu.
 

4 Replies to “Tek Kişilik Şehir”

  1. Yine derin yazmissin agabey. Turkiye\’ye geldigimde, firsat olursa gider goruruz bu oyunu. Bu arada Billur ve Bilir sokaklar da var …

  2. Yok yahu derin falan değil biraz duygulu sadece:)Behiç Ak yazmış, ve Sanat Kurumunun en iyi oyun ödülünü almış. Gerçi sen teatral havadan pek hazetmezdin bilidğim kadarıyla.

  3. Sevgili Ahmet,"Issız Adam" filmini izledikten çok sonra nedense aklıma sen geldin… bu yazıyı da okuyunca kısmen haklı olduğuma karar verdim. Kısmen dedim çünkü "Alper" senin kadar yalnız değildi 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s