Duplicity/Sahtekarlar

 

Julia Roberts ve Clive Owen birbirlerine yakıştılar ya da yapıştılar. Closer’ın o ‘ağır’, aşk ve ihanetle örülü, kadın-erkek ilişki ağında da (dörtlü bir aşk networku) iyiydiler. Bu filmde de , güven krizini aşmaya müktedir iki aşık olarak  iyi devam ediyorlar.

İki filmde de sonunda bir çift olarak kalmayı başarıyorlar. Ayrılmıyorlar..

Filmin fetiş nesnesi Julia Roberts’ın iç çamaşırıdır.. “Because she screws him ,as stating politely; she slept with him:)” ilk bu nesnenin ortaya çıkma durumudur. Bu cümle bir replik (replik içinde replik)olarak ‘geçer’..

Bu nesnenin  diğer ortaya çıktığı sahne ise Clive Owen’ın her erkeğin hayatında en az bir kez geçeceğini düşündüğüm test sahnesidir:

“Bu iç çamaşır kimin?”

MAKE COUNTERACCUSATIONS .

Clive Owen has bir erkek olarak bu testi de, sonuna kadar inkar metoduyla geçer:)))

DENY EVERYTHING ! 

Seyredin..

Filmin bu ikiliği (Roberts vs Owen , duplicity’si) , iki firmanın birbirlerini ölesiye alt etmeye ant içmiş patronlarının ikiliği paralelinde gelişir. Filmin açılış sahnesi; ilk sahneyi kastetmiyorum, gerçek açılış sahnesini kastediyorum bu manada muhteşem bir seyirci çengelidir 😉 (audience hook) . Sahne en iki uçta(sağ ve sol) iki özel uçağın önünde iki öbek insandan koşarak birbirlerine taarruz eden iki şirket patronunun mücadelesiyle başlar. Yavaş çekim bu görüntüler seyirciyi bi dolu soruya boğar..

Sound track’i kaçırmayın. Filmi çok yakışan caz melodileri filmi uçuruyor..Üstüne muhteşem Roma tatilindeki mekanları, pastel renkleri, yüksek tavanlı iç dekorasyonları koyun.

Orada olmak isteyeceksiniz !! Ağzınızın suyu akacak. Clive kadar karizmatik, Julia kadar olgun, aşık olunası bir kadın olmaya namzet sinema seyircileri olacaksınız:)

Film zevkiniz gürültü patırtılı bir aksiyon ya da , ağır ağdalı bir dram ya da , aptal çocuk güldürüsünde ötesine geçemeyen komediler dışında;  arada derede bir yerlerde, zekice bezenmiş diyaloglar ve gözü okşayan görüntüler ve kaliteli müzik talep ediyorsa,  kaçırmayın çok güleceksiniz.. Ben kahkahalara boğuldum..Üstelik ortalıkta düşen adam, yüze patlayan pasta falan da yoktu, böyle geçerim dalgamı:)

 

Angelina Jolie-Brad Pitt action man’lerine karşı benim oyum, Julie Roberts – Clive Owen Duplicity’sine ..İyi seyirler

Not: Julia Roberts’ın şu lafı güzel ‘beni anlayacak tek kişinin olması ne üzücü’ . Bu sahneyi hatırlayın..

http://www.duplicitymovie.net/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s