Buna para mı verdin ?

 
Ev tadilatdaydı epeydir. Mutfak yılların düzgün ve ruhsuz Kelebek mutfağı. Dolaplar ve dolap kapakları krem renginde, içinde bir kombi, bir buzdolabı, bir elektro fırın, bir bulaşık makinesi ve bir mikrodalga fırın barındıran, yani, bir çok ihtiyacı karşılayan sıradan bir mutfak. Ama ruhu yok:). Hani bir şarkı vardı ya ‘onun arabası var ama ruhu yok’. Bu mutfağın da herşeyi var ama ruhu yoktu sanki. Sonra hep gezmekten zevk alageldiğim Mudo Concept’i gezerken, şu yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz tabelayla karşılaştım. İki kalın çıta üzerine enlemesine çakılmış meyve sandığı tahtalarını boyamışlar ve üzerine kahvehanelerinin ismini yazmışlar. Bazı yerlerde tahta sıyrılmış, asma çengelleri paslı, boyaları yer yer dalgalı ama beni çekti işte… Bir kaç kere boydan boya mağazayı gezdikten sonra hep onun önünde gelip durdum. Avının çevresinde dönenen bir köpek balığı gibi astıkları sütunun çevresinde de birkaç kere döndükten sonra tamam dedim a-l-ı-y-o-r-u-m..
 
Eve götürdüm, asacağım yeri düşünmüştüm. Eve giren biri, antreden, eğer mutfak kapısı açıksa,. uzaktan onu görecekti. Uzaktan Negronoir yazısı ve kahve fincanı şapkalı kara adam geleni mutfağa davet edecekti. Kızgın güneş altında, teri altın  gibi parlayan kara adamlar tarafından tohumları  toplanmış  mesela enfes bir Kolombiya  kahve kokusu bu daveti güçlendirecek ve geleni adım adım içeriye çekecekti. Bu hayaller içinde tabelayı asacağım yere geçici olarak yerleştirdim. Yazıyı yeniden okudum, bu sefer uzaktan.  Ve tercüme etmeye çalıştım dilim döndüğünce;  Negronoir- Karazenci, Cafe Exquis-Latif Kahve, Marques De Posee-Duracağınız Yer?? , Envente Ici-Burada keşfedin..
 
Sonra zil çaldı. Annem evin yeni halini görmeye gelmişti.
 
Tabelamı gördü ve ne dese beğenirsiniz:)
 
Buna para mı verdin?:)))

2 Replies to “Buna para mı verdin ?”

  1. Ahmet, şu negronoir\’a takıldım. Zenci karası da olabilir mi acaba? Daha hoş oluyor sanki:) Bu arada anneler hiçbi şeyi beğenmez zaten. Takma.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s